בריכת המשושים, צילום שמובא לנו על ידי אדמירל בירד שלנו.

 

בריכת המשושים ברמת הגולן. דוגמא מושלמת לתוכנה המושרשת עמוק בכולנו.

בכל הזדמנות שחציתי את מכתש רמון, סיפרתי בגאווה לחבריי לנסיעה את ההסבר הגיאולוגי (שתמיד הרגיש קצת מוזר) על היווצרותו של המכתש שערכה מיליוני שנים. את הסיפור למדתי ממורתי לגיאוגרפיה בבית הספר לפני שנים רבות. הסיפור מתאר הר ענק שעבר הליך של בלייה על ידי המים. המים כרסמו בו ובמשך מיליוני שנים, גרף הנחל שנוצר, את שאריות ההר הגדול, אשר דפנותיו קרסו אל תוך המכתש. בפעם האחרונה שעברתי במכתש (וזה היה עוד בטרם צפיתי בסרט “אין עצים בעולם”), הצהרתי באוזני אהובתי שסיפור זה כבר אינו רלוונטי ואינו יושב עם השכל הישר.

בריכת המשושים, כמו ה Devils Tower ואתרים אחרים בעולם, הינה מקרה קלאסי ממנו אנו יכולים להבין שאת רוב חיינו העברנו בתרדמת חורף ארוכה. כולנו קראנו בספר או למדנו ממורה בר סמכא מידע, ופשוט לא היה ביכולתנו לעצור ולשאול את עצמנו אם מידע זה הגיוני ואולי ישנו הסבר אחר.

עמודי אבן בצורת משושה, מסותתים בקפידה, עולים מהאדמה במין דיוק אומנותי. עמודים המתרוממים עד מאות מטרים, תוך שמירה על מבנה משושי מושלם, כאשר כל עמוד נבדל מהאחרים ונראה עומד בזכות עצמו.

גאולוגים, כמו אסטרופיזיקאים וחוקרים אחרים, קוראים בספרים “אמת מדעית מוחלטת” ומספרים את הסיפורים שהם קראו. הם מספרים שעמודים אלו נוצרו מהתקררות של לבה ומאגמה שפרצה מהאדמה. כל בר דעת יכול להבין ש”אמת מוחלטת” זו אינה אלא בדיה שאינה עולה בקנה אחד עם ההיגיון הבסיסי. הפרכת השכל הישר “אמיתות מדעיות מוחלטות” נוספות, כגון הסיבה לגאות והשפל, היווצרות האדם מאבק של כוכבים או חוסר האונים של הרפואה אל מול מחלות, מביאות את האדם המתעורר לראות את האקדמיה במערומיה ואף לזהות בה אג’נדה של הטעיה.

You must unlearn what you have learned

בהצלחה למין האנושי

{jcomments on}