ידענו מראש שלא נקבל 100% את מה שרצינו שיתפרסם ושלפחות עשרה אחוז מהכתבה תסולף או תגוחך ונתחיל עם הכותרת. אבל 90% מהמידע כן חדר ונערך עד כמה שיכולנו בצורה ישירה, כנה ואובייקטיבית. שתי עמודים בכתבה הכי רצינית שפורסמה עד כה בארץ ישראל ולפחות עד כמה שאפשר כשבאים להציג את הנושא המאוד רחב ומאוד שנוי במחלוקת. תקראו  ותשפטו בעצמכם.

העולם הוא לאפה מעופפת

ההונאה התחילה בקופרניקוס וממשיכה בנאס”א וביצרני הגלובוסים — העולם אינו עגול, הנחיתה על הירח היא תרמית ענקית, הלוויינים והכוכבים הם תפאורה זולה. תיאוריית הקונספירציה האולטימטיבית מגיעה לישראל

אחרי שקנתה לעצמה תמיכה מפתיעה בעולם, תיאוריית הקונספירציה האולטימטיבית — שהעולם שטוח ולא עגול — מצאה לה קבוצת תומכים גם בישראל. הקהילה הישראלית פועלת סביב האתר FlatEarth — IL, שעלה לפני כשנה. האתר מציע הוכחות חד־משמעיות להונאה העצומה שהחלה בגלילאו וקופרניקוס והסתיימה בנאס”א וביצרני הגלובוסים. מנהלי האתר, המזדהים בשמות הבדויים גיא מס וריצ’רד בירד, מעלים לאתר סרטונים מתורגמים, מפות והוכחות שונות שהארץ שטוחה ולא חגה סביב השמש ושהנחיתה על הירח היא הונאה ענקית. אנחנו נמצאים לבדנו על פלטה ענקית ויציבה — עובדה שהדברים לא זזים לכם בחדר — כפי שחשבו בזמנים הקדומים.

בניגוד לקבוצה העולמית הגדולה והרועשת, התומכים הישראלים של תפיסת העולם השטוח שומרים על שקט וחוסר נגישות. גיא מס הבאר שבעי, הרוח החיה באתר, כתב לי שהוא מסרב להתראיין לתקשורת הממוסדת. שותפו ריצ’רד בירד, לעומת זאת, בעד הפצת הבשורה לנבערים. כששמע שמס סירב, פנה אלי ביוזמתו.

נפגשנו בגן בטון בתחתית מגדל סונול בתל אביב, לאחר שנועד עם בנקאים באחד המשרדים למעלה. הוא שלף כרטיס ביקור (עם שמו האמיתי). מתברר שהוא מנכ”ל בחברת נדל”ן. בן 39, אב לילדים, מתגורר במרכז. חיפוש בגוגל מגלה שהחברה בונה מגדלי יוקרה על החוף ומכעיסה את הארגונים הירוקים ואת תושבי האזור.

חשוב לציין שזו כלל לא בדיחה. לא מדובר בקטע אירוני. חסידי התיאוריה מתייחסים אליה ברצינות עצומה, וגישתם אליה רחוקה מאוד מהומור. להפך, יש בהם כעס ועלבון על הרבים שבינתיים לא מכירים באמת שלהם, שלטעמם היא ברורה כשמש. לבירד מראה שגרתי של יזם ישראלי, ובכל זאת עיניו מתעטפות דוק משיחי כשנושא העולם השטוח עולה ומדי פעם הוא עובר לאנגלית ונוזף בי, “אתה לא איתי”.

אנטרטיקה
/אי־פי
 

תומכים רבים בתפיסה שהעולם שטוח חששו להתראיין, אפילו בשם בדוי. “העולם לא מוכן לחשיפה הזו. בטח לא במדיה הרגילה. יגדירו אותנו מטורפים”, כתבה לי אחת ממנהלות קבוצת הפייסבוק הישראלית של העולם השטוח. בירד לא סיפר לבנקאים שפגש על תפיסותיו והודה שהסתכסך עם אחיו המהנדסים כי כפר בפיזיקה ובאסטרונומיה המוכרות. אני אישית לא ניסיתי לערער את תפיסתם של המרואיינים, כפי שלא הייתי מנסה להתווכח עם מאן דהוא שטוען שהעולם נברא בשבוע.

“זה התחיל כשב–2003 אילן רמון התרסק לכאורה”, מספר בירד. “שאלתי את עצמי, איך ב–1969 הצליחו להנחית חללית 400,000 קילומטר מפה, ועכשיו מהנדסי נאס”א לא מצליחים להשלים משימה בגובה 400 קילומטר בלבד? הבנתי שלא נחתו על הירח. כמעט כל מי שסיפרתי לו על כך לעג. לפני שנה וחצי בתי הבכורה שאלה אותי, ‘מי אמר שהעולם הוא כדור ולא שטוח?’ חיפשתי בגוגל, וקראתי כתבה מגחכת בנושא שהיתה נגועה בדיסאינפורמציה. כשסיפרתי על הכתבה בארוחת שישי, ספגתי זעם מהסובבים. זה הזכיר לי את התגובות כשהודעתי שאני מתנתק מתעשיית המזון מהחי שנים רבות קודם לכן. אז הבנתי שיש בזה משהו”.

אילן רמון, החוליה המקשרת של ישראל לנאס”א, משמעותי כמובן לקבוצה הישראלית. אוהדי העולם השטוח בישראל העלו סרטון שטוען שרמון חי עמנו. לשיטתם, בזמן הטיסות של נאס”א מוסתר האסטרונאוט, המכונה אסטרו־נוט (אסטרו־לא), בתא סודי בבטן האדמה, שממנו הוא יוצא אחרי הנחיתה־כביכול למסע יחסי הציבור. מובן שמדובר בשחקנים. לפי השטוחיים, רוסיה וארצות הברית רימו זו את זו במרוץ החלל ודיווחו על הישגים פיקטיביים כדי להביס את הצד השני, וכך הומצאו אגדות הספוטניק והנחיתה על הירח. כרגע ההונאה מבוססת על תאוות בצע.

על כל פנים, נחוש לגלות את האמת בירד רכש טלסקופ ושקע בסרטוני היוטיוב הרבים העוסקים בנושא. אף על פי שהגלגול האחרון של התיאוריה פרץ בשנתיים האחרונות, לביטוי Flatearth יש כבר כ–10 מיליון תוצאות בגוגל והצלחה גדולה בתרבות הפופ. הראפר B.o.B הצטלם על גבעה, כשמאחוריו עיר רחוקה באופק, וטען שזו הוכחה ניצחת לכך שהעולם שטוח. “אני נאבק באחד השקרים הגדולים בעולם”, התגאה, ובהמשך הלחין שיר נגד אסטרופיזיקאי שלעג לו. הכדורסלן שאקיל אוניל הצטרף לטענה: “אני נוסע מחוף לחוף, והזבל הזה נראה שטוח. אני לא עולה ואז יורד”. תומכת נוספת בגישה היא הכוכבנית טילה טקילה, שהיתה בעלת מספר החברים הרב ביותר ברשת החברתית מייספייס (וסולקה מטוויטר בשל הצדעה במועל יד). גם הכדורסלן קיירי אירווינג נמנה עמם, אבל נראה שמאוחר יותר התחרט.

האם אילן רמון בחיים – דלג

“כולם מתוכנתים לסיפור מופרך מהיסוד”, מבשר בירד. “למה יש כחול למעלה? בבראשית פרק א’ כתוב שאלוהים ברא את הרקיע והבדיל בין המים שמתחת לרקיע למים שמעליו”.

והשקיעות? או אונייה שבאופק רואים רק את התרנים שלה? זו הוכחה קלאסית לקימור כדור הארץ.

“אני צופה בשקיעות עם טלסקופ, וגם אחרי שהשמש מתחילה להיעלם אל תוך המים אפשר לראות אותה גבוהה שוב מעל פני המים בעזרת הטלסקופ. זה עניין של פרספקטיבה ונקודת היעלמות. אני יודע בוודאות יותר ממוחלטת שאין קימור. זאת מתמטיקה פשוטה. קרן לייזר שעוברת על פני אגם גדול תפגע בנקודה מעבר לאגם. יש ניסויים כאלו בלי סוף. המים אינם מתקמרים לגבעה באמצע האגם. העולם שטוח ונייח”.

אנשים עשו סיבוב סביב העולם.

“הם הפליגו במעגל. אם אני רץ סביב השכונה שלי, זה לא מוכיח שהשכונה היא כדור. לא היתה טיסה אחת, תקשיב לי, שחצתה את הקוטב הדרומי. אם בנאדם יטוס במטוס לכיוון דרום, יעבור את אנטרקטיקה, יצא מהכיוון השני, ישלים סיבוב מלא של הכדור וינחת באותו מקום שממנו התחיל, אודה שאנחנו חיים על כדור. אבל לא טסים מעל אנטרקטיקה בטענה שהטמפרטורה נמוכה מדי, ובה בעת מספרים שהנחיתו בני אדם על הירח הקר בהרבה. הכל אחיזת עיניים”.

כל השיגורים של נאס”א שקריים?

“הכל שקר, הכל זיוף. חפש בגוגל ‘תמונות של לוויינים בחלל’ — הכל סרטים מצוירים מביכים. סנטה קלאוס למבוגרים”.

אתה נגד לוויינים?

“אין כזה דבר לוויינים. הרעיון הומצא על ידי סופר המדע הבדיוני ארתור סי קלארק. הרבה לפני הלוויינים היתה תקשורת טרנס־אטלנטית. הייתי מצפה לקבל מהלוויינים 200 ערוצי טלוויזיה המשדרים את הכדור המסתובב, כולל אפשרות לבצע זום־אין על בניינים הפוכים באוסטרליה. כולם מכורים למלחמת הכוכבים. ההתמכרות לחלל ולגלקסיות הושרשה בנו מינקות”.

הנחיתה על הירח?

“לא היתה ולא נבראה. בימוי של סטנלי קובריק. דונלד רמספלד והנרי קיסינג’ר מודים בזה. ניקסון בחר את קובריק שיביים את הנחיתה. לאחר ביצוע המשימה חוסל כל הצוות, למעט קובריק”.

אוי.

“מספיק להתבונן ברכב הנחיתה ולראות שזו גרוטאה שמורכבת מנייר צלופן וסרטי הדבקה”.

צלחות הלוויין לטלוויזיה זה ליופי?

“מכוונות לתחנת ממסר. אין חלל, אין לוויינים, אין ואקום אינסופי. 95% מהתקשורת מתקיימים באמצעות כבלים תת־ימיים. אנחנו לא צריכים קופסאות פח שטסות ב–2,000 מעלות חום בחלל בשביל לתקשר”.

מה האינטרס ליצור מערך זיוף כזה?

“עד לפני 500 שנים כולם ידעו שהעולם שטוח. כל הדתות. כל התרבויות. בתנ”ך כתוב שאלוהים ברא את השמים ואת הארץ. על ידי הפצת האמונה שהעולם הוא כדור הם מחביאים את אלוהים מאיתנו, הופכים אותנו לאתאיסטים, משאירים אותנו במטריקס. המדע יודע הכל ואין לערער עליו. כדי שנהיה עבדים ממושמעים, הכרחי שנהיה קטנים וחסרי משמעות. כשאני אבק כוכבים בפלנטה אחת מתוך מיליארדים אני קטן וחסר משמעות. כך רובו המוחלט של העולם חושב, בעוד שאנחנו למעשה מרכז הבריאה. בוא תסביר לי למה אני לא יכול להגיע לאנטרקטיקה?”

הכדורסלן שאקיל אוניל
Richard Shotwell/אי־פי
 

יש שם תחנות מחקר.

“אומרים שלכאורה יש שם מדענים, אבל אין שם. אנטרקטיקה נסגרה באמנה בינלאומית בשנות ה–50. הם רוצים לשמור אותנו בתוך כלא. יש מפות ועדויות המספרות על 33 יבשות מעבר לאנטרקטיקה. ככל הנראה יש עוד המון נדל”ן שלא רוצים שנגיע אליו, כדי שנישאר עבדים”.

להציל את האנושות

בירד מודה שהתגובות שהוא מקבל לא נעימות. “רובן קשות”, הוא אומר. “מעטים יכולים לפגוש את הנושא בשלוות נפש. קשרים משפחתיים וחבריים התרופפו בעקבות התגלית. אנשים רוצים להישאר במטריקס”.

גיא מס פעיל באתר, מעלה ומתרגם עשרות סרטים, ובירד הוא מממן האתר. “המטרה שלי היא לסייע לעולם למצוא את האמת”, הוא מסביר. “יש לי שליחות להציל את המין האנושי. מנסים להכחיד אותנו, אנחנו עבדים הסוגדים לאלו המעבידים אותנו. כשהבנתי שהעולם שטוח, הוכחתי לעצמי את קיומו של אלוהים”.

טילה טקילה
Glenn Francis / www.PacificProDi
 

יש לציין שבירד לא דתי, ומרבית השטוחיים בישראל כותבים בפייסבוק בשבת. “הצגתי שאלות לאסטרופיזיקאי בכיר מאוניברסיטה מובילה בישראל. שאלתי בנימוס על מגוון נושאים, למשל, על העמידות של חליפות החלל לשינויי הטמפרטורה האדירים. הוא לא ידע לענות על מרבית השאלות. הוא בסך הכל מדקלם את מה שהושתל לו בראש. צפיתי בשעות רבות של ראיונות עם האסטרונאוטים של משימות אפולו. השקרים, חוסר העקביות והבלבול זועקים לשמים. אני מרחם עליהם. תסביר לי איך יכול להיות שנאס”א טוענת שאיבדנו את היכולת להגיע לירח. רק לי זה נשמע כמו בדיחה עצובה?”

הם עשו וי, ובינתיים לא משתלמת ההשקעה לנחות שם שוב.

“הירח אינו בר־נחיתה. הוא הולוגרמה. כשהירח חצי מואר רואים כוכבים דרך החצי הריק. למה לא לשים עשר מצלמות על הירח, לצלם את הארץ בשידור חי כל הזמן? הרבה אנשים היו משלמים כסף טוב בשביל זה. אנחנו כבשים שהולכות כצאן לטבח. המדעיזם היא הדת הגדולה בעולם”.

אם סרטונים באנגלית שעולים ליוטיוב מגיעים ליותר משלושה מיליון צפיות, סרטונים בעברית לא עוברים את 700 הצפיות ומעידים שהקבוצה הישראלית כוללת בין עשרות למאות בודדות של תומכים כרגע. אבל כמו עם הכמטריילס (התיאוריה שלפיה פסי העיבוי של מטוסים הם חלק מקונספירציה לשינוי אקלים ולהרעלת נשמות), שמצליחה מאוד פה, סביר להניח שבתוך זמן קצר גם התיאוריה הזו תחלחל ללבבות.

כרגע אפילו בקונספיל, דף הקונספירציות המרכזי בפייסבוק הישראלי, שבו מסתובבות תיאוריות קיצוניות למדי, שטוענות למשל שהאילומינטי שולטים בעולם דרך מסרים של להקות ראפ, סופגים אוהדי העולם השטוח בוז ולעג. הכעס התעורר כשגולש בשם אהרון תקף את העיסוק בחייזרים בקבוצה, “כל עניין החלל הוא תרמית אחת גדולה שמובילה לאמונה בעב”מים”, כתב. הבדיחות לא איחרו להגיע. “מי עוד חושב שכדור הארץ הוא לאפה עיראקית מעופפת?” תהה גולש. גיא מס, ממנהיגי השטוחיים, נטש את הקבוצה בזעם וכתב בדף האישי, “סוף סוף עזבתי את קונספיל שהפכה להיות קבוצה הנשלטת על ידי כסילים המפיצים דיסאינפורמציה”, ואחרים הוסיפו: “קבוצה של סוכנים ארורים”.

הטילים מתיישרים אופקית

אחד מתומכי התיאוריה המעניינים ביותר בישראל הוא בלוגר הווידיאו מרקוס פרנקו. פרנקו מצטלם לסרטוניו תוך כדי נהיגה אדישה, כשהוא פורש את רעיונות העולם השטוח ומעליב את כסילותם של אלה שלא מאמינים. יש לו איכויות תכלסיות של נתן זהבי. כשהוא אומר למצלמה שנגמר הקטע של הכדור העגול, תמשיכו הלאה, ברור לכולם שהעולם שטוח.

עולם שטוח – דלג

אחד המאפיינים של הקונספירציה הזאת הוא קיומה בתוך עולם סרטוני הווידיאו ביוטיוב, מול תנועות קונספירציה אחרות שמסתמכות על טקסטים או צילומים. אף על פי שתומכיה טוענים שהתאגידים לוחמים כדי להשתיק אותם, כמעט כל החומר שלהם נמצא ביוטיוב, חברה בת של גוגל. לצערי, פרנקו סירב להתראיין כל עוד לא אצהיר שאני “יודע שהעולם שטוח”. “חבל, זה באמת עובדות מדעיות, תבדוק”, כתב לי.

קל לזלזל בתנועה השטוחה, אבל מעניין לראות בה חלק מגל הפוסט־אמת שקשור לעידן דונלד טראמפ. בפייסבוק אתה יכול לבחור את חבריך, כך שיתמכו באמת אוטונומית השייכת רק לך ולהם. בסרטון מסוים מרקוס מספר שהרגיש כאילו הבקיעו גול כשטראמפ נבחר, מחמאה רצינית מיליד אורוגוואי. אבל כמו יאיר לפיד, אנשי הקונספירציות הם לא ימין ולא שמאל. הם יחבקו את המאבק של מני נפתלי ביועץ המשפטי לממשלה (שבירד אמר שלא שמע עליו), אבל באותה מידה יעלו פוסטים על הקשר בין הקרן החדשה לישראל לגרמניה הנאצית.

אף על פי שכבר האסטרונומים ביוון העתיקה עמדו על כך שהעולם עגול, הטענה שהעולם שטוח הוקמה לתחייה במאה ה–19 על ידי סמואל רואובותאם. התיאוריה שבה לכותרות ב–1956 כשהוקמה “אגודת הארץ השטוחה”. באגודה היו אלפים בודדים של חברים והיא שקעה לאטה. היא חזרה לפעול בעשור הקודם ונפתחה לרישום חברים, אך בתוך זמן קצר התפצלה לכמה אגודות מתחרות, שכל אחת מהן חושדת שהאחרות נשלחו על ידי הממסד. פרנויה מקשר חובק־כל של התקשורת או המדע (או אנשי הרוח) היא פעמים רבות סממן אנטישמי, ואכן חלק מהקבוצות בחו”ל מאשימות את העם היהודי בקונספירציה.

הנחיתה על הירח
אי־אף־פי
 

אחד משני מנהלי קבוצת הפייסבוק הישראלית של העולם השטוח הוא מוזיקאי בן 37 בשם עידן (שם בדוי). קבוצת הפייסבוק הסגורה והקטנה לא נועדה לשכנע מאמינים. היא למעשה מפקדה של מפיצי הבשורה. לפני הכניסה לדף צריך לענות על שלוש שאלות שבוחנות את הדבקות בתיאוריה. ככל הנראה נכשלתי בשאלה “העולם הוא ___”, כשעניתי “נחמד” ולא אושרה לי כניסה לקבוצה.

“הגעתי לנושא דרך יוטיוב, מסרטונים שקפצו לי”, אומר עידן. “אני חוקר את העניין כבר שנתיים. היה קשה אז לחפש ולמצוא את הדברים העיקריים. מאז יש כמויות של אינפורמציה ומחקרים מכל התחומים”.

מדוע אתה חושב שזה פרץ בשנתיים האחרונות?

“זה לא דבר חדש. בסוף המאה ה–19 היו כמה ניסויים של חוקרים שהבינו שיש בעיה במודל הקיים. כל הממסד האקדמי דחה את המדענים, טען שהם שקרנים והעליל עלילות, והם הבינו שהם לא יכולים להילחם. ההתעוררות בישראל קרתה בתקופה אחרונה, אבל ההתעניינות גדלה מיום ליום”.

מדוע הקבוצה הישראלית בפייסבוק כל כך סגורה?

“זו קבוצה לאנשים שמגדירים את עצמם פלאטרס (שטוחיים, רצ”א), לא קבוצה לוויכוחים, אין כניסה לטרולים או לכאלה שבאים לעצבן, אלא לאנשים שהפנימו את הנושא ומשתפים אינפורמציה לקידום העניין. בהתחלה צירפנו את כולם, אבל התחילו שאלות קיטבג ואנשים עשו יותר בלגן מכפי שהביאו תועלת. זה נושא מאוד מקטב. הנושא פותח תיבת פנדורה. יש כאלה שיגלו עולמות, ומי שמקובעים למציאות מסוימת זה ייצור אצלם אנטגוניזם. צריך לברור עם מי אתה מדבר על זה ואיך אתה חושף אינפורמציה. יש מי שמקובעים בקונספט של הגלובוס וקשה להם לחשוב שיש אופציה אחרת שלא לימדו אותנו, אופציה שמנעו אותה בצורה שיטתית בתקשורת המיינסטרים, בראשות ה’נשיונל ג’יאוגרפיק’, רשתות שנשלטות על ידי תאגידים שבסופו של עניין נשלטות על ידי הממשלות”.

לאן מגיעים כל הטילים שמשוגרים לחלל, גם הישראליים, לתפיסתכם?

“כל הטילים מתיישרים אופקית בחלל. מנוע רקטי לא יכול לייצר דחף בוואקום, מה שפוסל את כל הקשקוש הקרוי חלל. הלוויינים הם למעשה בלוני הליום שמוצבים גבוה”.

והכוכבים?

“מתצפיות עם טלסקופים על כוכבים, ברור שזו לא יכולה להיות שמש מלפני אינספור שנים. אתה רואה צורות ופסים. יש כאלה שטוענים שמדובר במערכת תצוגה, אחרים במבנה עצום מלאכותי. השמש והירח נבנו בעבורנו. מה שכן ברור שזה לא כדור”.

אתם מאמינים שקצה העולם הוא אנטרקטיקה. מה קורה אם טסים מעליה?

“הדעות חלוקות, אולי יש איזה מחסום פיזי שמגיעים אליו. חלק מהדעות אומרות שאפשר להמשיך. אף אחד לא יכול להגיע לשם. זה שטח צבאי סגור. דיברתי עם מישהו שביקר שם בטיול. זה לא היה בדיוק אנטרקטיקה, אלא אי. לא נתנו להם להסתובב, רק לראות פינגווינים. אחרי שעתיים החזירו אותם לאונייה. הם לא באמת היו באנטרקטיקה. אם תנסה להגיע לשם כנראה יעיפו אותך, או שימצאו את הדרך שתיעלם”.

איך מגיבים החברים כשאתה מספר על האמונה שלך?

“אני בורר מאוד בקפידה עם מי לדבר על זה. לא כולם מספיק פתוחים בראש, להבין שזו לא בדיחה, שיש הרבה בעיות עם מה שלימדו אותנו. זה כמו פייט קלאב, אתה לא מדבר על פייט קלאב. חשוב מאוד לא לזרוק את כל המידע בפרצוף, זה מייצר התנגדות. אדם מבין שכל החיים הוא הוכוון, גם בבית הספר, לשמור על האשליה שיש דבר כזה חלל ואפשרות של חלליות”.